I Festiwal Szachowy im. Jerzego Bryckiego Zamość 2019

W dniach 31.05.2019 r. – 03.06.2019 r. odbył się w Zamościu I Festiwal Szachowy im. Jerzego Bryckiego. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez pasjonata i popularyzatora gry w szachy na Zamojszczyźnie Pana Andrzeja Czochrę (Dyrektora Festiwalu) oraz Pana Piotra Dukaczewskiego Prezesa Stowarzyszenia Osób Niewidomych i Słabowidzących „SYRENKA” z Warszawy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęty został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Szachowy oraz przez Prezydenta Miasta Zamość. Partnerami Festiwalu były następujące instytucje: OSiR Zamość, Centrum Kultury Filmowej STYLOWY Zamość, Zamojskie Towarzystwo Oświatowe, Zespół Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu, Muzeum SZACHY ŚWIATA w Zamościu. Sponsorem Głównym był TRMEW Obrót S.A. . W skład Komitetu Honorowego I Festiwalu weszli: Pan Piotr Orzechowski (Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość), Andrzej Bubeła (Dyrektor CKF STYLOWY), Mateusz Ferens (Dyrektor OSiR Zamość), Bogusław Klimczuk (Dyrektor Szkoły Społecznej w Zamościu), Sebastian Jabłoński (Prezes Zarządu TRMEW Obrót S.A.). Gościem Honorowym Festiwalu była Pani Elżbieta Brycka, wdowa po zmarłym Jerzym Bryckim.

Na I Festiwal Szachowy im. Jerzego Bryckiego składało się kilka szachowych wydarzeń. Pierwszym z nich była symultana szachowa z niewidomym mistrzem z Ukrainy Ivanem Jacyszynem. Mistrz rozegrał seans gry jednoczesnej z 12 młodymi szachistami z czego 11 wygrał i jedną zremisował (remis z uczniem Szkoły Społecznej Maciejem Stańczukiem). Po zakończonej symultanie mistrz rozegrał pokazową partię błyskawiczną (5 minutową) z młodym szachistą Bartoszem Ożógiem.
Kolejną atrakcją Festiwalu był Integracyjny Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży o Puchar Dyrektora CKF, który odbył się w Centrum Kultury Filmowej STYLOWY. Zmagania przy szachownicy wygrał Maciej Krzyżak, drugi był Igor Osmoliński. Na trzecim miejscu uplasował się Karol Prochowicz.

Nie mniej ciekawym wydarzeniem składającym się na Festiwal Szachowy był pokaz gry jednoczesnej pod pomnikiem Hetmana Zamoyskiego. W tym roku zaproszenie na zamojską symultanę przyjęła ikona szachów kobiecych, arcymistrzyni Agnieszka Brustman. Pokaz gry jednoczesnej rozegrany został na 21 szachownicach z młodymi adeptami królewskiej gry, podopiecznymi Andrzeja Czochry. Pokaz zakończył się 19 zwycięstwami arcymistrzyni i dwóch remisach.

Jednak wydarzeniem wiodącym I Festiwalu im. Jerzego Bryckiego były Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Szachach Aktywnych. Do mistrzostw zgłosiło się 31 szachistów. Zaproszenie do zawodów przyjęli m.in.: Jacek Stachańczyk – Mistrz Świata Niewidomych i Słabowidzących, Piotr Dukaczewski – Mistrz Europy IBCA, Teresa Dębowska – Mistrzyni Świata Kobiet Niewidomych i Słabowidzących. Po dwóch dniach szachowych zmagań najlepszymi zawodnikami mistrzostw okazali się: Jacek Stachańczyk (I miejsce i tytuł Mistrza Polski), Piotr Dukaczewski (II miejsce) i Bartosz Pawelec (III miejsce).

Mistrzostwom Polski towarzyszyła wystawa szachowych pamiątek po zmarłym Jerzym Bryckim m.in.: kart pocztowych, kasowników, pocztówek, proporczyków z motywem szachowym przywiezionych z całego świata.

Dyrektor Festiwalu
Andrzej Czochra

Finaliści Mistrzostw Polski
Sędzia Witalis Sapis