Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w szachach

W tym roku Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w szachach organizował Polski Związek Szachowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Niewidomych i Słabowidzących „Syrenka”. Turniej został rozegrany w Ustroniu Górskim w terminie 10 – 19 marca w Ośrodku Wypoczynkowym „Globus”. Na starcie stanęły 44 osoby w tym 8 kobiet. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy.W turnieju głównymwystartowały 33 osoby, w turnieju grupy B -11 osób. Pula nagród wynosiła 7.600 zł. Oprócz nagród dla zwycięzców, przewidziano również dodatkową klasyfikację w poszczególnych grupach rankingowych, a także nagrody specjalne, dla najlepszej kobiety i najlepszego zawodnika całkowicie niewidomego. Wpłynęło to w dużej mierze na uatrakcyjnienie zawodów, ponieważ każdy gracz nawet najsłabszy miał o co walczyć. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali rozmaite upominki, takie jak: koszulki, kubeczki, długopisy, smycze. Zawody odbyły się w miłej koleżeńskiej atmosferze, pod czujnym okiem sędziego głównego Witalisa Sapisa. W mistrzostwach zwyciężył Piotr Dukaczewski zdobywając 7 punktów z dziewięciu partii, drugie miejsce Adam Czajkowski również 7 punktów, brązowym medalistą mistrzostw został Jacek Stachańczyk z wynikiem 6,5 punktu. W zgodnej ocenie zawodników i osób towarzyszących poziom imprezy zarówno sportowy jaki organizacyjny należy określić jako bardzo wysoki.

W mistrzostwach zwyciężył Piotr Dukaczewski, drugie miejsce Adam Czajkowski, brązowym medalistą mistrzostw został Jacek Stachańczyk

Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących Juniorów i Kobiet w szachach

W tym roku Mistrzostwa Polski kobiet, wraz z Mistrzostwami Polski juniorów dla osób niewidomych i słabowidzących zostały rozegrane w miejscowości Brok. W zawodach kobiecych wzięło udział 28 pań, zaś na starcie mistrzostw juniorów stanęły 33 osoby. Dodatkowo organizatorzy zaangażowali trenera, który w czasie turnieju prowadził regularne zajęcia szachowe dla wszystkich chętnych. Cieszyły się one niezwykłą popularnością, a sala szkoleniowa pękała w szwach. Już tradycyjnie, Polski Związek Szachowy wraz ze Stowarzyszeniem „Syrenka” zapewnił liczne upominki i gadżety dla wszystkich zawodników i zawodniczek. Ponadto zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Łączna pula tych nagród to 6.000 zł. Walka o czołowe lokaty była niezwykle zacięta i do ostatniej chwili nie było jasne, kto zwycięży. Ostatecznie Mistrzynią Polski kobiet została Anna Stolarczyk z wynikiem 6,5 z siedmiu partii, drugie miejsce zajęła Teresa Dębowska również 6,5 punktu, a trzecie Weronika Sosin 5,0 punktów. Mistrzem Polski juniorów już po raz trzeci został po znakomitym finiszu Fabian Spionkowski, drugie miejsce zajął Michał Racis, a trzecie Aleksandra Zielińska. Sędzią głównym zawodów był Witalis Sapis, który podczas zakończenia, podziękował wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, za zaangażowanie, sportową walkę i postawę fair play.

Mistrzynią Polski kobiet została Anna Stolarczyk , drugie miejsce zajęła Teresa Dębowska , a trzecie Weronika Sosin
Medaliści: Fabian Spionkowski (w środku), Michał Racis i Aleksandra Zielińska