Szanowni Czytelnicy,

tuż przed Świętami pojawił się w sprzedaży w salonach Empiku kolejny numer „Mata”. Tym razem o podwójnej objętości 80 stron. Do prenumeratorów dotrze on lada dzień. Niestety nie udało się uniknąć opóźnień (z przyczyn niezależnych od redakcji). Mamy nadzieję, że kolejne numery będą pojawiać się na księgarskich półkach systematycznie i punktualnie. Kolejny, także podwójny numer pojawi się w pierwszej połowie stycznia.
Informacje o prenumeracie na 2019 rok zamieściliśmy w osobnym poście.

Zapraszając do lektury najnowszego „Mata” chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż udało nam się zaprosić na nasze łamy wybitnych arcymistrzów w osobach Eduardasa Rozentalisa, Adriana Michalczyszyna, Michała Krasenkowa, Moniki i Bartosza Soćków, Kacpra Pioruna, Jacka Tomczaka, Kamila Draguna i wielu innych. Głównym artykułem numeru jest sprawozdanie z Olimpiady w Batumi. Zajmuje ono niemal 20 stron, a w jego tworzeniu wzięli udział nasi reprezentanci, trenerzy oraz wyjątkowi komentatorzy.
Tego artykułu nie powinien pominąć nikt, kto interesuje się szachami.
W numerze zamieściliśmy artykuły teoretyczne. Szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na pracę arcymistrza Wojciecha Morandy. Jego quiz przeznaczony jest dla bardzo zaawansowanych szachistów o rankingach około 2400. Ale, oczywiście, swych sił spróbować może każdy. W tym dziale mamy również świetne, oryginalne opracowania Eduardasa Rozentalisa, Michała Krasenkowa, pp. Moniki i Bartosza Soćków, oraz wartościowe szkoleniowo analizy partii Łukasza Jarmuły.
Kontynuując publikowanie materiałów dla dzieci zapraszamy do lektury bajki szachowej oraz udziału w wycieczce do fabryki szachów. Firma „Węgiel” ufundowała z tej okazji nagrody (komplety szachów, szachownice) w zgadywance, która towarzyszy artykułowi. Będziemy mogli także zapoznać się z kolejnymi pracami plastycznymi dzieci wykonanymi w ramach konkursu „Bajkowy Świat Szachów”.
Od tego numeru rozpoczynamy publikowanie nowego działu naszego czasopisma: „Po drugiej stronie szachownicy’. Znajdą się w nim artykuły o innych grach. Tym razem Jacek Pawlicki zaprasza w podróż do krainy warcabów. Zapoznamy Państwa z wieloma ciekawymi wiadomościami oraz zapraszamy do lektury wywiadu z mistrzynią świata kobiet Natalią Sadowską.
W kolejnym numerze będzie można zapoznać się z shogi i go.
Dział kompozycji to tym razem trudny konkurs z nagrodami.
W tym numerze znajdą Państwo oczywiście również wiele innych, ciekawych materiałów: aktualności PZSzach, sprawozdania z turniejów, krzyżówkę, relację o zwycięstwach Polski w ramach NATO.
Artykułom towarzyszą albumy fotograficzne, których autorami są Niki Riga (Grecja) i Przemysław Nikiel.
Zapraszamy.