Szanowni Czytelnicy,
po kilkumiesięcznej przerwie wymuszonej epidemią COVID-19 nasze czasopismo wraca na półki księgarń. Redagując bieżące, podwójne wydanie, miałem na celu zaprezentowanie szerokiego wyboru artykułów, sprawozdań oraz komentowanych partii, który wynagrodziłyby Państwu długie oczekiwanie. W powstawaniu bieżącego numeru brało udział wielu utytułowanych szachistów, w tym aż 15 arcymistrzów.
Tradycją stało się zamieszczanie obszernej relacji z Mistrzostw Polski, którą tym razem przygotował am. Marcin Dziuba, trener Kobiecej Reprezentacji Polski. Swoje partie skomentowali dla Państwa zdobywcy zaszczytnych tytułów amk. Karina Cyfka i am. Kacper Piorun, a także mmk. Julia Antolak, am. Daniel Sadzikowski oraz am. Jacek Tomczak.
Tegoroczny triumfator z Biel, am. Radosław Wojtaszek skomentował udział w turnieju oraz załączył wyczerpujące komentarze do swoich partii. Jestem pewien, że nie mniejszym zainteresowaniem będą cieszyć się relacje z komentarzami am. Aliny Kaszlinskiej z Lucerny i am. Mateusza Bartla z Pragi.
Interesujący materiał z Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów nadesłał am. Artur Jakubiec. Uzupełniły go partie skomentowane przez Barbarę Goraj, Kosmę Pacan-Mileja, Miłosza Szpara i Jakuba Kosakowskiego.
Wyjątkowo obszerny dział szkoleniowy składa się z artykułów am. Adriana Michalczyszyna, am. Wojciecha Morandy oraz mm. Piotra Murdzi.
Na pogłębioną refleksję zasługuje studium, w którym mm. Jan Przewoźnik podejmuje się wyjaśnienia kwestii szans i zagrożeń wynikających z gry w szachy.
Z przyjemnością anonsuję artykuł byłego redaktora czasopisma Szachy, prof. Pawła Kerntopfa, traktujący o znanej wśród warszawskich szachistów postaci Tadeusza Justyny.
W dziale historycznym czeka prawdziwa perełka – fragment najnowszej książki prof. Tadeusza Wolszy, będący zaproszeniem na wyjątkową wędrówkę po szachowej Warszawie sprzed 120 lat.
W swojej stałej rubryce sędzia międzynarodowy Krzysztof Parol szczegółowo omawia problemy związane z trzykrotnym powtórzeniem pozycji.
Zasłużony relaks zapewni Czytelnikom fragment książki Kaspra Bajona Klug. Poznając w nim losy wybitnego szachisty, możemy podjąć się rozszyfrowania precyzyjnej mistyfikacji, jaką wykreował autor.
W treści artykułów umieszczone są kody QR, które umożliwiają przeglądanie niektórych partii ze smartfonem w dłoni. Mam nadzieję, że eksperyment spotka się z Państwa uznaniem.
Serdecznie zachęcam do lektury
Tomasz Makowski